I'm not sure if this is going to make any sense...
I value our honey in the bucket at $ 7.50 /kg. This has to pay for the upkeep of all the gear ( Hives, losses, queens, new frames, foundation, extractor...) and our labour.
I then have to bottle this honey and label it.
At this point I value the honey in jars at $ 11.50 /kg in a glass jar on the shelve. The $4 from the honey in the bucket to the honey in a jar has to pay for the jar and labels...and my labour. The cost for the jar and the labels ( as required by law) cost us a little less than $ 2. A big part of the cost is transport. We are in a rural environment and transport has gone through the roof.
To have 1 1/2 pallets of jars and lids delivered to us costs now just under $ 300. To have the labels posted to us costs about $ 20
We buy Australian made " Flint" jars. I belive they are from recycled materials.
We sell our honey for $11.50 to retailers. They will add about 50% but are a great way for us to shift quite a lot of honey.
We sell our honey for $ 15/kg at the markets.
The difference between the $ 11.50 and the $ 15 has to pay for travel cost and time at the markets, time getting the load ready and unpacking after the market.
At the retail level our packaging costs are thus 13.3%. At the wholesale level 20%
Our " competion" is still selling for $ 10 in a plastic kg pail.
We take returned jars and pay a dollar.
We then need to take the labels off and sterilise the jars. It is a unpleasant task. Most people bring back lovely ,clean jars but there are some pigs in this world.
The big plus here is that people just about always buy more honey.
At our stall we also sell Comb Honey,Chunk Honey, Candles, Tealights and wax plus a few other, minor itens like butterknives made from recicled supers ( Hoop Pine). We also use the opportunity to fundraise for the work I have been doing in Cambodia for many years. Often people donate the money for the jars for this purpose.
I also advertise our sales of bees ( nuc's) and workshops at the markets.
In season we sell Pecan Nuts at the stall ( have you tried Pecan Nuts with honey? DIVINE!)
Our stall is right next door to a couple who sell vegetable and flower seedlings ( we started this business 15 years ago and sold it) and I help out - we get free seedlings and they pay for our stall fee.
We value the friendships we have made via the market. For a deaf, old bloke like me it is one of the main social outlets. There is more to it then money!
Please keep this information confidential - I don't want the competition get wind of it
